18/07/2024 21:12
Search

Aicinājums atlikt grozījumus Informācijas atklātības likumā

14.Saeimas priekšsēdētājam Edvardam Smiltēnam un

14.Saeimā ievēlēto politisko spēku JAUNĀ VIENOTĪBA, “Nacionālā apvienība”, “APVIENOTAIS SARAKSTS – Latvijas Zaļā partija, Latvijas Reģionu Apvienība, Liepājas partija”, LATVIJA PIRMAJĀ VIETĀ, “Progresīvie”, “Stabilitātei!” un Zaļo un Zemnieku savienības frakcijām

iesniegums.

 Par grozījumu “Informācijas atklātības likumā” atlikšanu.

Otrdien, 4.aprīlī, Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēdē tika skatīta likumprojektu pakete, to skaitā grozījumi Informācijas atklātības likumā.  Piedāvāto grozījumu būtība – informācija “dienesta vajadzībām” tiek padarīta par valsts noslēpuma veidu, līdz ar to šādu informāciju vairs neregulēs Informācijas atklātības likuma normas, bet gan likums “Par valsts noslēpumu”.

Latvijas Žurnālistu asociācija (LŽA) aicina atlikt šo grozījumu tālāku virzību un atcelt steidzamību, jo par grozījumiem nav notikušas diskusijas ar sabiedrību, nevalstiskajām organizācijām, tostarp LŽA, kuras biedru darbu šie grozījumi var nopietni ietekmēt, tādējādi ietekmējot arī sabiedrības iespējas iegūt tiem svarīgu un interesējošu informāciju. 

Vēlamies norādīt, ka jebkura vārda brīvības un informācijas brīvības ierobežošana demokrātiskā sabiedrībā ir nopietni apspriežama. Ja valsts izšķiras par informācijas brīvības ierobežojumiem, ir jāizstrādā kompensējošie mehanismi. 

Turklāt LŽA rīcībā ir informācija, ka arī Tieslietu ministrijai un Saeimas Juridiskajam birojam ir bijušas bažas gan par likumu paketes pieņemšanas procedūru, gan neskaidrības par tās saturu, piemēram, par jauno “informācijas dienesta vajadzībām” definīciju.

 

LŽA vārdā,

Zane Mače

Latvijas Žurnālistu asociācijas valdes priekšsēdētāja

04.04.2023.