02/10/2023 23:37

Atzinums par kārtību, kādā tiek akreditēti mediji


Latvijas Žurnālistu asociācija ir saņēmusi un iepazinusies ar Valsts kancelejas izstrādāto noteikumu projektu par plašsaziņas līdzekļu akreditācijas kārtību, kā arī ar Saeimas un Valsts prezidenta kancelejas atbildes vēstulēm.Vēlamies atkārtoti uzsvērt, ka mediju pārstāvjiem ir nepieciešams atvieglot pieteikšanās un akreditācijas karšu izsniegšanas kārtību, kā arī asociācija atbalsta birokrātijas samazināšanu valsts institūcijās. Lai gan Saeimas un Valsts prezidenta kanceleja min virkni šķēršļu vienotas akreditācijas ieviešanai, mēs uzskatām, ka tie ir savstarpēji risināmi un nav šķērslis kopīga mērķa sasniegšanai.

 

Uzskatām, ka alternatīvais priekšlikums – par vienotu pieteikšanos, bet akreditācijas karšu saņemšanu katrā institūcijā atsevišķi – , pašreizējo situāciju neuzlabos, bet, iespējams, pat pasliktinās. Jau šobrīd noteikumu projekts paredz vienotu akreditēšanās anketu, tomēr, ja tās saņemšanas gadījumā ir jāvēršas katrā institūcijā atsevišķi, vai atteikuma gadījumā jāvēršas Valsts kancelejā un pēc tam attiecīgajā iestādē, tad tas var paildzināt un sarežģīt akreditēšanās procesu.

Lūdzam attiecīgās institūcijas atkārtoti izvērtēt citu valstu pieredzi (piem. Beļģijas), kur vēl sarežģītākās situācijās iestādes ir spējušas vienoties un efektivizēt akreditācijas procesu.