17/06/2024 00:17
Search

Latvijas Žurnālistu asociācija: Bulgāru žurnālistes nogalināšana ir uzbrukums neatkarīgajiem medijiem

Latvijas Žurnālistu asociācija (LŽA) pauž dziļu satraukumu par Bulgārijas pētnieciskās žurnālistes Viktorijas Marinovas nogalināšanu un pieprasa nekavējoties uzsākt neatkarīgu viņas nāves apstākļu izmeklēšanu.

LŽA pievienojas citām pasaules žurnālistu un preses brīvības organizācijām, kas paudušas sašutumu un pieprasījušas Bulgārijas varas iestāžu nekavējošu rīcību. Satraukumu par notikušo ir paudusi arī Eiropas drošības un sadarbības organizācija un Eiropas Komisija, savukārt organizācija Reportieri bez robežām norādījusi, ka pētnieciskie žurnālisti Bulgārijā regulāri tiek iebiedēti un pakļauti spiedienam, kas nav pieļaujami ES dalībvalstij.

“Šī ir jau trešā pētnieciskā žurnālista slepkavība Eiropas Savienībā pēdējā gada laikā, tāpēc ir nepieciešama ātra Bulgārijas un starptautisko organizāciju rīcība un lietas izmeklēšana. Viktorijas Marinovas nogalināšana ir uzbrukums Eiropas neatkarīgajai žurnālistikai, kas demokrātiskā sabiedrībā pilda vitāli svarīgo sargsuņa funkciju,“ uzsver LŽA valdes priekšsēdētāja Ivonna Plaude. Viņasprāt, demokrātiskas valsts valdībai ir jānodrošina apstākļi, kuros neatkarīga žurnālistika var brīvi, bez bažām par jelkādiem draudiem žurnālistiem, pildīt savus uzdevumus.

Viktorijas Marinovas mirstīgās atliekas tika atrastas nedēļas nogalē Bulgārijas pierobežas pilsētā Rusē. Sākotnējā izmeklēšana liecina, ka V. Marinova izvarota un pēc tam nežēlīgi nogalināta. Televīzijas žurnālistes pēdējie pētījumi bija saistīti ar iespējamu vietējo politiķu un uzņēmēju rīcību nelikumīgā ES fondu izmantošanā.