25/09/2023 00:12

Latvijas Žurnālistu asociācijas paziņojums par TV kanāla LNT slēgšanu


2019.gada 8.novembrī mediju koncerns “All Media Baltics” paziņoja, ka turpmāk Baltijā strādās ar TV3 zīmolu.

 

Šī neitrālā pziņojuma būtība ir, ka no 2020.gada tiek slēgts vecākais televīzijas komerckanāls Latvijā. Darbu pārtrauks pieredzējušais un profesionālais LNT ziņu dienests.

 

Šis ir sliktākais notikums Latvijas elektronisko mediju nozarē pēdējā desmitgadē.

 

Latvijas informatīvā telpa zaudē nozīmīgu daļu, kas bijusi svarīga viedokļu dažādības un vārda brīvības nodrošināšanā.

 

Tāda situācija kļuvusi iespējama, jo Latvijā mediju nozare nekad nav uztverta kā latviskās kultūrtelpas sastāvdaļa. Mediju vides problēmām nav pievērsts pietiekami daudz uzmanības, tās risinātas sporādiski, necenšoties saksatīt kopainu. 

 

Medijiem nav savas balss pie valdības galda, Kultūras ministrija, kurā izveidota Mediju nodaļa, to neuzskata par prioritāti.

 

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) nav uzskatījusi par vajadzīgu risināt mediju vides problēmas, tā vietā koncentrējoties uz savām attiecībām ar konkrētiem medijiem un to vadītājiem.

 

Reaģējot uz ziņām par LNT ziņu dienesta slēgšanu, dzirdamas plakanas frāzes par informatīvās telpas drošību, ļauno spēku ieinteresētību, sabiedrisko mediju stiprināšanu. Tas pats, kas tiek atskaņots jau ilgu laiku.

 

Ir pilnīgi skaidrs, ka tas nav nostrādājis, ja LNT ziņu dienestu nevar glābt.

 

Aicinām pāriet no runāšanas pie darbiem un izdarīt konkrētas lietas:

 

  1. ”All Media Baltics” aicinām ziedot daļu savas pērnā gada peļņas, izmaksājot pienācīgas kompensācijas darbiniekiem, ar kuriem darba attiecības neturpināsies.
  2. Apvienotajā ziņu dienestā darbiniekus jāpieņem darbā ar darba līgumiem.
  3. Valdībai un Saeimai jāveic izmaiņas likumos, kas neļauj darbiniekus medijos ilgstoši nodarbināt tikai ar autorlīgumiem.
  4. Kultūras ministrijai jāpieaicina personāla atlases firma, lai atrastu profesionālu Mediju politikas nodaļas vadītāju, un jāsāk uzskatīt mediji par to, kas tie ir, – nozīmīgu kultūrtelpas sastāvdaļu.
  5. Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai jāatrisina problēmas ar pašreizējo NEPLP sastāvu. Ja NEPLP, kas tieši atbildīgs par elektronisko plašsaziņas līdzekļu jomu, tikai šodien uzzina un pievēršas LNT slēgšanas jautājumam, ir skaidrs, ka šiem cilvēkiem jāmeklē cits darbs.
  6. Sabiedības integrācijas fondam jāatbrīvo Mediju atbalsta fonds no pārliecīgās birokrātijas un nepamatotā tēmu ierobežojuma.Latvijas Žurnālistu asociācijas valde


2 Responses

  1. Paldies par tik skaidru balsi! Tas ir neaptverami, ka tā var notikt ar kvalitatīvu produktu un nozīmīgu spēlētāju mediju vidē, patiesi – tuvredzīgs, profesionāļiem un ilggadīgiem fanātiem graujošs, bet, visticamāk, biznesa aprēķinos balstīts lēmums. Tomēr šis gadījums izgaismo ko citu – Jūsu kritika par ierēdņiem, padomēm un citiem vainīgajiem kļūst aktuāla brīžos, kad cieš žurnālistu saime, kaut gan Jums ir tiesības nodarboties ar interešu aizstāvību nepārtraukti un ikdienā veikt sava aroda pārstāvniecību. Ko darīt citiem, kuriem nav mediju rupors divu zvanu attālumā, bet, kuri tāpat kā Jūs – strādā kā autori, saskarās ar nekompetentu rīcībpolitiku un lēmumu pieņemšanu un pārspīlētas birokrātijas sekām? Patiesi cienot Jūsu darbu, laba vēlējumiem! Rasma Pīpiķe