24/02/2024 01:32
Search

Latvijas Žurnālistu asociācijas valdes paziņojums par žurnāla “Ir” izdevēja AS “Cits medijs” aktīvu apķīlāšanu

Latvijas Žurnālistu asociācijas valdes paziņojums

Rīgā 2014.gada 31.jūlijā                                

Par žurnāla “Ir” izdevēja AS “Cits medijs” aktīvu apķīlāšanu

Latvijas Žurnālistu asociācijas valde asi nosoda nesamērīgo vēršanos pret mediju uzņēmumu, joRīgas Centra rajona tiesai ir apmierinājusi maksātnespējas administratora Māra Sprūda pieteikumu un nolēmusi apķīlāt žurnāla “Ir” izdevēja AS “Cits medijs” aktīvus. Šāds tiesas lēmums pieņemts pēc tam, kad M.Sprūds civitiesiskā kārtībā ir vērsies pret „Ir, uzskatot, ka žurnāla pētnieciskās publikācijas aizskar viņa godu un cieņu. Prasība tiesā pēc būtības vēl nav izskatīta.

Šis gadījums liecina, ka Latvijā sasniegts  jauns mediju darbības ierobežošanas līmenis. Tā vairs nav regulārā atsevišķu žurnālistu iebiedēšana ar policiju un tiesu, strīds par vienu publikāciju vai faktu kādā rakstā, bet vēršanās pret uzņēmumu, cenšanās iznīcīnāt mediju firmu jau tāpat ļoti sarežģītajos mediju darbības apstākļos.

Zīmīgi, ka maksātnespējas adminstrators vēršas tieši pret analītisku un pētniecisku izdevumu, kas cenšas runāt par daudz nopietnākiem jautājumiem, nekā daudzi citi mediji, atklājot ļoti nozīmīgas problēmas valsts tiesiskajā sistēmā.

Līdz šim prasītājs nav publiski skaidrojis savu pozīciju, saistībā ar “Ir” publikācijās minēto un informējis, kā “Ir” saturs aizskar godu un cieņu. Žurnālā pētnieciskajos rakstos atklātās problēmas nav atspēkotas vai detalizēti analizētas, norādot uz žurnālistu kļūdām, neprofesionālismu vai vēlmi aizskart kādu personu. Prasītājs izvēlējies runāt tikai naudas valodā, kādu acīmredzot uzskata par iedarbīgāko, pieprasot apķīlāt uzņēmuma “Cits Medijs” aktīvus pirms tiesa izskatījusi prasību pēc būtības. Šāda rīcība nesamērīgi ierobežos “Ir” darbību, vienlaikus tā atstās negatīvu iespaidu uz visu profesionālo vidi, veicinot pašcenzūru un liekot žurnālistiem izvairīties no sarežģītu problēmu izpētes.

Šāda tiesas lēmuma iespējamība parāda arī Latvijas tiesu sistēmas vājumu un ietekmējamību, kas ir izdevīga valsts politiskajai un ekonomiskajai elitei, pie kuras netieši pieder arī M.Sprūds. Šis gadījums vēlreiz apstiprina jau ilgstoši  zemos Latvijas rādītājus preses brīvības jomā. Mediju uzņēmuma aktīvu apķīlāšana liek vēl skaidrāk  ieraudzīt uztraucošu tendenci Latvijā  – preses brīvība tiek apkarota, liekot lietā arvien izmalcinātākus paņēmienus.

LŽA valdes vārdā

LŽA valdes priekšsēdētāja

Anda Rožukalne