02/10/2023 23:24

LIAA direktora Andra Ozola sūdzība Ētikas komisijai


A.god. Raudsepa kungs!

 Uzskatu, ka Ansis Pūpols ir pārkāpis sekojošus Latvijas Žurnālistu asociācijas ētikas kodeksa punktus:

 2.1. Žurnālista galvenais uzdevums ir sniegt sabiedrībai patiesu un pārbaudītu informāciju.

2.2. Faktu izklāstam žurnālista veidotajā saturā jābūt objektīvam, skaidram, bez falsifikācijas vai maldināšanas.

2.3. Žurnālists gādā par viedokļu daudzveidību, pat ja šie viedokļi šķiet pašam nepieņemami.

 Sižetā izskan nepatiesi un maldīgi pagalvojumi, piemēram, “pētījumā secināts, ka LIAA nav piesaistījusi investīcijas”, tas pamatots, piesaucot anonīmus avotus Statoil. Žurnālists norāda, ka LIAA darbinieku radītās birokrātiskās problēmas (“no kuriem 20 konsultē, citi rada birokrātiskas problēmas”) likušas franču uzņēmumam atteikties no ražotnes paplašināšanas Daugavpilī.

 Nav ņemti vērā žurnālistam iesniegtie materiāli par LIAA piesaistītajām investīcijām, LIAA skaidrojumi struktūrfondu un birokrātijas sakarā, nav pieminēts, ka pēdējā Pasaules Bankas pētījumā LIAA atzīta par septīto labāko investīciju piesaistes aģentūru pasaulē.

 Sižets ir veidots vienpusīgi, radot nepārprotamu ziņu skatītājiem, ka LIAA strādā ļoti slikti vai nestrādā nemaz.

 Tomēr būtiskākais LŽA kodeksa pārkāpums ir 4.4. punkts, kurā noteikts, ka žurnālistam ir jāatsakās no tāda materiāla veidošanas, kas rada interešu konfliktu attiecībās ar indivīdiem, politiskām, ekonomiskām un citām interešu grupām.

 Manā rīcībā ir pierādījumi, ka Ansis Pūpols rīkojies premjera padomnieka, sava drauga Ginta Freimaņa uzdevumā, proti, atsaucies viņa lūgumam izveidot LIAA nomelnojošu sižetu. Un runa šeit ir ne tikai par sabiedrisko attiecību atbalstu Ozola nomaiņai, bet iespējams par materiāla labuma izspiešanu no LIAA.

 Aicinu Jūs sasaukt Ētikas komisijas sēdi, kurā vēlos klātienē izskaidrot lietas apstākļus un uzrādīt apgalvojumus pamatojošus dokumentus.

 Andris Ozols

Direktors

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra

Pērses iela 2, Rīga,LV-1442

 

Pēc LŽA Ētikas komisijas lūguma sniegt papildus informāciju par iespējamiem Ētikas kodeksa punktu 2.1, 2.2 un 2.3 pārkāpumiem, 2012. gada 22. maijā tika saņemta sekojošais e-pasts:

  Cien, Raudsepa kungs,

Pēc LIAA direktora A. Ozola lūguma pārsūtu Jums e-pasta saraksti ( sk. zemāk. 2 epasti, ar pielikumu), kuru pēc vairāk nekā stundu garās A.Ozola sarunas ar A.Pūpolu  nosūtīju „Nekā personīga” žurnālistam. Papildus informācija nosūtīju pēc A.Pūpola lūguma, lai sižeta gatavošanas laikā varētu izmantot precīzus datus par LIAA piesaistītajām investīcijām.

Ar cieņu,

Vineta Vilistere – Lāce

Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra

 

From: Vineta Vilistere-Lāce

Sent: Friday, April 13, 2012 5:07 PM

To: ‘ansis.pupols@nekapersoniga.lv

Subject: FW: LIAA piesaistītās investīcijas

 Ansi,

Visi sarakstā minētie investīciju projekti ir ienākuši Latvijā LIAA mērķtiecīgas, proaktīvas darbības rezultātā.

Proaktīva rīcība sevī ietver potenciālo investoru izpēti un monitoringu, kas regulāri tiek veikts nozīmīgajās mērķa valstīs, kam seko potenciālo investoru atlase un uzrunāšana, izmantojot dažādus mārketinga kanālus – tiešo mārketingu, seminārus par biznesa un investīciju iespējām Latvijā, tiešās vizītes pie uzņēmējiem, dalība nozaru forumos, semināros, kontaktbiržās utml. Ir pierādījies, ka  šis ir sekmīgākais proaktīvās investīciju piesaistes veids, jo ļauj tiešā veidā uzrunāt potenciālos investorus, kas jau ir ieinteresēti investīciju veikšanā, un pārliecināt par Latvijas priekšrocībām. Pēc tam vairumos gadījumu seko investoru vizītes uz Latviju, kam seko darbs pie projekta īstenošanas (konsultācijas juridiskajos un citos jautājumos, konkrētu vietu, personāla izvēle u.c.)

Sarakstā nav minēta virkne uzņēmumu, kam esam gatavojuši individuālus piedāvājumus un izmantojuši visas iespējas tos nodot un prezentēt uzņēmumu vadībai visaugstākajā līmenī, iesaistot LR vēstniekus un valsts augstākās amatpersonas to ārvalstu vizīšu ietvaros.  Šādi piedāvājumi ir sagatavoti un sniegti, piemēram, Dell, Huawei, Mitsubishi, Airbus, Boing, John Deere, Nissan. Šie projekti pagaidām nav rezultējušies ar investīciju izvietošanu Latvijā, bet pie tiem turpinām darbu.

 AC,

Vineta

  

From: Vineta Vilistere-Lāce

Sent: Friday, April 13, 2012 3:20 PM

To: ‘ansis.pupols@nekapersoniga.lv

Subject: LIAA piesaistītās investīcijas

 Ansi,

Nosūtu informāciju par LIAA piesaistītajām investīcijām. Šie ir projekti, kuros tieši LIAA ir izrādījusi iniciatīvu aktīvā veidā uzrunājot investorus, sniegusi pilnu atbalstu līdz uzņēmums ir pieņēmis lēmumu par investīciju veikšanu Latvijā.

 Ja nepieciešama vēl kāda informācija, lūdzu dod ziņu.

 Vineta Vilistere – Lāce

Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja

 Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra

 

E-pastam bija pievienota datne ar sekojošo informāciju:

 

Investīcijas caur LIAA:

Statistika ( kopš 2003.gada):

 LIAA Investīcijas 2011

2011.gadā LIAA apstrādāja 348 investīciju informācijas pieprasījumus, noorganizēja 90 potenciālo investoru vizītes Latvijā, strādāja ar 55 potenciālajiem investīciju projektiem.

 17 projektos ir pieņemts lēmums par to īstenošanu Latvijā (investori pieņēmuši pozitīvus lēmumus par jaunu projektu īstenošanu vai esošo paplašināšanu Latvijā).

Piemēram:

 • pirmreizējās investīcijas – no Krievijas pusvadītāju materiālu ražošanā un silīcija atgriezumu pārstrādē elektroniskajai rūpniecībai, investīcijas 15 milj.EUR, 50-70 darba vietas – SIA SiTDeLa;
 • investīcijas no Norvēģijas dalīto pakalpojumu centrā, 150-300 darba vietas – SIA Statoil Fuel&Retail
 • investīcijas no Grieķijas/ Lielbritānijas, enerģijas/biogāzes ražošanā, 3,5 milj.EUR – SIA Ecogen;
 • investīcijas no Krievijas optisko iekārtu ražotnē 0,6 – 1 milj. EUR, 37 – 40 darba vietas ( investora vārdu vēl nedrīkst minēt) ,
 • investīcijas no Lielbritānijas datu centrā 50 000 EUR, 20 – 100 darba vietas ( investora vārdu vēl nedrīkst minēt);
 • investīcijas no Luksemburgas/Beļģijas atjaunojamo energoresursu projektā ( investora vārdu vēl nedrīkst minēt);
 • uc.

 

Arī esošie investori pieņēmuši lēmumu par ražotņu paplašināšanu, t.sk., daļa ar ES fondu atbalstu:

 • Ferroplan (Somija, konveijeru un noliktavu sistēmas),
 • Bucher Schoerling Baltic (Šveice, ielu tīrāmās mašīnas),
 • Malmar Sheet Metal (Beļģija, metāla detaļas mašīnbūves nozarei),
 • AKG Thermotechnik Lettland (Vācija, radiatoru/dzesētāju ražošana),
 • uc

 Projektiem īstenojoties, investīcijas sagaidāmas vairāk kā 70 milj.euro apmērā, radot vairāk kā 900 darba vietas.

 Investīcijas 2010.gadā:

 Ar LIAA atbalstu 2010. gadā 10 uzņēmumi ir pieņēmuši pozitīvu lēmumu īstenot plānotos investīciju projektus par kopējo apjomu 23,54 milj. Ls (33,49 milj. EUR), projektiem pilnībā īstenojoties tiks radītas 518 jaunas darba vietas:

 1) Cytec – Rīga (ASV, administratīvie pakalpojumi, SSC/IT) izvērtējot vairākas Eiropas pilsētas izvēlējās Rīgu, Latviju projekta īstenošanai, galvenokārt labvēlīgās biznesa vides dēļ un izglītota, izmaksu ziņā konkurētspējīga darbaspēka dēļ. 2010.gada pavasarī uzņēmums paziņoja par saviem plāniem atvērt globālo Apvienoto pakalpojumu centru un 22.septemrī notika svinīga centra atklāšana. 2011.gada rudenī centrs nodarbina jau 145 cilvēkus, piesaistot kvalificētus speciālistus finanšu, grāmatvedības, personāla vadības, iepirkumu un IT jomās, ar teicamām angļu valodas zināšanām apvienojumā ar tādu valodu zināšanām kā spāņu, holandiešu, franču, vācu, itāļu. ~5 milj. EUR investīcijas.

2) AGA/Linde Gas – Ropaži (Vācija, ķīmija) kompānijai plānojot paplašināšanās projektu (investīcijas 8 milj. EUR, 30 jaunas darba vietas), lai izveidotu jaunu speciālo gāzu uzpildes, loģistikas un sadales staciju Baltijas tirgum, pozitīva lēmuma pieņemšanai būtiskākais faktors bija VAP „APV” finansējuma saņemšana. LIAA apstiprināja pieteikumu VAP „APV” un tika parakstīts līgums par valsts atbalsta saņemšanu. Otrajā ceturksnī kompānija publiski paziņoja par investīciju projekta realizēšanu.

3) Dallas S.A. – (Grieķija, mašīnbūve) Grieķijas ģimenes uzņēmums, kas ražo industriālos ledusskapjus un nerūsējošā tērauda iekārtas rūpnieciskām virtuvēm, 2010.gada otrajā ceturksnī pieņēma lēmumu pārcelt ražotni no Zviedrijas uz Latviju, kā rezultātā 28.augustā nodibināts uzņēmums Dallas SIA. Investīciju apjoms ~100 000 EUR. Plānots radīt 15 jaunas darba vietas, ar laiku palielinot līdz 60.Uzsākta ražošana nelielos apjomos.

4) (Norvēģija, metālapstrāde) (NAV atļauta publicitāte) investīciju apjoms 3 milj. eiro, 40 jaunradītas darba vietas.

5) Brabantia – Talsu rajons (Nīderlande, metālapstrāde, P) paplašinot 2008. gadā uzsākto gludināmo dēļu ražošanu Latvijā uzņēmums nolēma ražot jaunu produktu – veļas žāvētājus, dubultojot ražošanas platību un investējot 2,84 milj. EUR jaunā ražotnē, tiks radītas 25 jaunas darbavietas. Decembrī tika uzstādītas pirmās kārtas ražošanas iekārtas, un 2011.gadā plāno sākt ražošanas procesu. Tāpat 2011.gadā paredzēts gandrīz četrkāršot 2009.gada apgrozījumu. Visa saražotā produkcija tiek eksportēta. Plānots, ka Latvijas rūpnīca paliks vienīgā Eiropā, kas ražos Brabantia gludināmos dēļus (LIAA atbalsts, piesaistot projektu Latvijai).

6) (Vācija, metālapstrāde) – Talsi (NAV atļauta publicitāte). Investīciju apjoms ~100 000 EUR.

7) Starjobs – Rīga (Lietuva, darbinieku iznomāšanas pakalpojumi) plānotās investīcijas 50 000 EUR, jaunradītās darbavietas – 3, līdz vairākiem tūkstošiem īslaicīgās darbavietas – iznomājamie darbinieki (piemēram, Lietuvā 2009.gadā tādi bija vairāk kā 3000). Oktobrī uzņēmums pieņēma lēmumu par ienākšanu Latvijā, reģistrējot uzņēmumu Starjobs SIA un iesniedzot pieteikumu licences saņemšanai darbiekārtošanas pakalpojumu sniegšanai, lai uzsāktu aktīvu darbību Latvijā.

8) (Vācija, lauksaimniecības produktu pirmapstrāde) – Talsi plāno izveidot sēņu pārstrādes (saldēšana, kaltēšana) cehu Talsu novadā, vēlāk uzsākot arī sēņu audzēšanu. Plānotās investīcijas – 0,3 milj. EUR, radītās darba vietas 40-60. Ir izvēlēta projekta īstenošanas vieta, uzņēmums plāno uzsākt ēkas renovāciju un ražošanas ceha izveidi, ko domāts pabeigt līdz 2011.gada jūnijam/jūlijam.

9) Aluminum Company of Baltic – Ventspils (Itālija, metālapstrāde) pieņemot lēmumu neturpināt investīciju projekta realizāciju Lietuvā, pēc Latvijas potenciāla izpētes un daudzkārtējām darba vizītēm investors pieņēma lēmumu attīstīt alumīnija profilu ražotni Ventspilī, kas paredz 11,3 milj. EUR investīcijas un 125 jaunradītas darbavietas. Septembrī ir dibināts uzņēmums Latvijā, kas parakstīja līgumu par zemes nomu un ēkas būvniecību pēc klienta pasūtījuma ar Ventspils Brīvostas pārvaldi. Uzņēmums plāno piesaistīt finansējumu Latvijas Hipotēku un zemes bankā, kā arī gatavo projekta iesniegumu VAP JPR.

10) Redius (Krievija, metālapstrāde/mašīnbūve) – Rēzeknes SEZ uzņēmums plāno Latvijā izveidot gāzes degļu, gāzes regulatoru un atbilstošo sastāvdaļu un piederumu ražotni Latvijā, kopējās investīcijas 2,8 milj. EUR, izveidojot līdz 50 jaunām darbavietām. 2010.gada novembrī uzņēmums reģistrējās Rēzeknes SEZ, kā arī reģistrējās biznesa inkubatorā „Latgales aparātbūves tehnoloģiskais centrs”.

 

Investīcijas 2009.gadā:

Ar LIAA atbalstu 2009. gadā 3 uzņēmumi ir pieņēmuši pozitīvu lēmumu īstenot plānotos investīciju projektus par kopējo apjomu 7.37 milj. Ls (10,48 milj. EUR), projektiem pilnībā īstenojoties tiks radītas 260 jaunas darba vietas:

 

 1. Coca-Cola HBC – 2009.gadā 6,2 milj. investīcijas (līdz 80 milj. projektu pilnībā īstenojot), līdz 150 jaunas darbavietas. Kompānija Latviju ir izvēlējusies jaunas rūpnīcas būvniecībai, 2009.gada beigās iegādājusies zemi projekta īstenošanai, kā arī saņēmusi visas nepieciešamās atļaujas, lai uzsāktu projekta īstenošanu, taču sakarā ar ekonomisko situāciju īstenošana tiek atlikta līdz tā uzlabosies, plānots 2014.g.
 2. Konfidenciāls – kanādiešu biotehnoloģiju/farmācijas uzņēmums, plānotās investīcijas 3.5-4 milj. eiro, aptuveni 100 plānots radīt 100 jaunas darba vietas.
 3. Konfidenciāls – itāļu IT uzņēmums (programmatūru izstrāde). Plānotās investīcijas 280 000 eiro, darba vietas 7-10.

 

Investīcijas 2008.gadā:

Ar LIAA atbalstu 2008. gadā 5 uzņēmumi ir pieņēmuši pozitīvu lēmumu īstenot plānotos investīciju projektus par kopējo apjomu 4.43 milj. Ls (6,3 milj. EUR), projektiem pilnībā īstenojoties tiks radītas 97 jaunas darba vietas:

 

 1. Jelgava – Euro Maint Rail, 5 milj eiro, atvērās martā, 50 darbinieki.
 2. Rīga – filiāle Korejas kompānijai SangBo, kas veic distribūcijas funkcijas Eiropas Savienībā (kompānija ir viens no LG piegādātājiem). Radītas 3 jaunas darba vietas.
 3. Ventspils – Hidraulik Bauteile, apakšpiegādātājs ielu tīrīšanas mašīnu montāžas uzņēmumam Bucher Schoerling, kas jau ilgāk atrodas Ventspilī, ir 5 darbinieki, plāno līdz 30, investīcijas ap 1 milj. eiro.
 4.  Rīga – AG&L Technologies,zviedru, investīcijas 100 000 Euro, 3 darbinieki
 5. E-engineers Ltd. (Krievija) – investīciju apjoms apmēram 200.000 Euro, darbieniku skaits 11, kompānija nodarbosies ar IT programmatūras izstrādi banku sektoram – trade platform development for banking industry.

 

Investīcijas 2007.gadā:

Ar LIAA atbalstu 2007. gadā 8uzņēmumi ir pieņēmuši pozitīvu lēmumu īstenot plānotos investīciju projektus par kopējo apjomu 89.96 milj. Ls (128 milj. EUR), projektiem pilnībā īstenojoties tiks radītas 940 jaunas darba vietas (t.sk. Saint-Gobain Isover, kas savu investīciju projektu Latvijā nerealizēs).

 

 1. Saint-Gobain Isover (Francija) – siltumizolācijas vates ražošana Ikšķilē, apmēram 100 milj Euro un 250 darba vietas.
 2. ReadSoft (Zviedrija) – IT programmatūras testēšana Rīgā, apmēram 0,5 milj. Euro un 15 darba vietas
 3. IASO Back Up Technology (Nīderlande) – IT programmatūras izstrāde, Rīga, apmēram 0.5 milj.Euro, 30 darba vietas
 4. Lansforsakringar International – apdrošināšanas pakalpojumi, Rīga, apmēram 0.5 milj. Euro un 50 darba vietas
 5. Brabantia (Nīderlande) – metālapstrāde, sadzīves preču ražošana, Talsi, apmēram 10 miljoni un 120 darba vietas
 6. Laiset Corporate Services (Itālija, SIA Movolo) – IT programmatūras izstrāde ceļojumu pakalpojumu pasūtīšanai internetā, Rīga, apmēram 0.5 milj Euro un 20 darba vietas
 7. Bau How (Zviedrija/Norvēģija) – moduļu māju ražošana Ventspils brīvostas teritorijā, apmēram 11 milj. Euro un 350 darba vietas pirmajā posmā
 8. Leax Group (Zviedrija) – automobiļu komponentes Volvo un Scania ražošana Rēzeknē, apmēram 5 milj. Euro un 120 darba vietas

  

2003. – 2006.

 1. Ventspils – norvēģu Heimdal grupas meitas uzņēmuma HBSI Production SIA moduļmāju ražotne (investīciju apjoms 15 milj. eiro, 120 darba vietas)
 2. Jelgava – Torgy, norvēģu, metālapstrāde (metāla cauruļu daļas naftas un gāzes industrijai), investīciju apjoms 1 mil eiro, 40 strādājošo.
 3. Jelgava – Smurfit Kappa Packaqging, nomā telpas bij. RAFā, tagad NP Jelgava Industrial Park , 0,5 milj. Eiro, 30 cilvēku.
 4. Jelgavā – AKG Thermotehnik Lettland SIA, ražo radiatorus Mercedes, Porsche etc, investīciju apjoms 20 mio eiro, 150 strādājošo.
 5. Liepāja – BHC, ir izveidots kopuzņēmums starp Latvijas un Vācijas firmu, rapšu eļļas pārstrāde, 5 milj. Eiro, 30 strādājošo.
 6. Liepāja – International Greetings bija, bet aizgāja.
 7. Liepājā – Metaplast, dāņu uzņēmums, atrodas „Pumak” biznesa parkā starp citiem metālapstrādes uzņēmumiem bijušajā gaļas kombināta teritorijā. Tagad Metaplast ir ar kādu citu kompāniju apvienojies un saucās savādāk.
 8. Aizkraukle –  ASV Jeld-Wen, 72 strādājošo, investīciju apjoms 40 milj. eiro.
 9. Ogre – Satema , neliels metālapstrādes uzņēmums, 12 strādājošo, nomā telpas Siva Industriālajā parkā „Siva”, 0,5 mij.
 10. Olaine – K33 jeb Easy Hair Coatings Factory, mākslīgās matu šķiedras ražošana, 1 milj Euro, ~50 darba vietas.
 11. Ventspils – Dyana Lys Hald jeb SIA Dianas Sveces, izvietota bijušās SIA „Ventspils koks” teritorijā, 160 darbinieku, 3 mio eiro.

  

RĪGĀ:

–          „GE Money”, (ASV, 2006.) – Apdrošināšana

–          „Enigma Holding”, (Lielbritānija, 2005.) – Uz interneta bāzes uztur informācijas platformu un individuāli apkalpo Anglijas finanšu konsultantus,

–          „Grants Instruments” ( Lielbritānija) 2004.gadā kopā ar uzņēmumu „BioSan” izveidojas  kopuzņēmumu, Biotehnoloģiju sektors,

–          „Syntagon” ( Zviedrija, 2005.) – Farmācijas pētniecības laboratorija ( Atrodas Rīgas rajonā, Piņķos).