18/07/2024 21:00
Search

LŽA biedru vērtējums par raidījuma 100.panta Preses klubs dalībnieku izvēli

Latvijas Žurnālistu asociācija (LŽA)  ir apspriedusi konfliktu, kas saistīts ar Latvijas Televīzijas raidījuma 100.panta preses klubs dalībnieku izvēli 14.septembra pārraidei par augstākās izglītības reformu.
Kā apliecinājis raidījuma vadītājs Dzintris Kolāts, izglītības un zinātes ministra Roberta Ķīļa birojs izvirzījis pretenzijas pret diviem pārraides dalībniekiem, solot nepiedalīties raidījumā, ja tajā būs Latvijas
Studentu apvienības prezidents Edvards Ratnieks un kritizējot puaro.lv pārstāvja Nila Saksa uzaicināšanu, jo viņš iesaistījies arī partijas Saskaņas centrs publicitātes materiālu veidošanā. Rezultātā redakcija
atteikusies no E.Ratnieka dalības raidījumā.

LŽA ministra biroja rīcību vērtē kā nevēlamu praksi, kas nav pieņemama, jo publiskām amatpersonām jāspēj aizstāvēt savu viedokli un pamatot iecerētās reformas jebkurā auditorijā, tajā skaitā atbildēt uz asu kritiku un jautājumiem no mediju un sabiedrības pārstāvju puses.

Vienlaikus LŽA aicina gan Latvijas Televīzijas raidījuma 100. panta preses klubs redakciju, gan citu mediju diskusiju raidījumu redakcijas skaidri deklarēt, pēc kādiem principiem tiek izvēlēti dalībnieki, kas raidījumā pārstāv mediju nozari. LŽA ir gatava izstrādāt vadlīnijas šajā jomā, lai nākotnē izvairītos no pārpratumiem un konfliktiem mediju profesionāļu vidū.

LŽA uzskata par nepieņemamu praksi, ka raidījumā kā mediju pārstāvji tiek pieteikti dalībnieki, kuri līdztekus žurnālistikai darbojas sabiedrisko attiecību vai reklāmas jomā, jo šāda rīcība ir rupjš profesionālās ētikas pārkāpums. Tāpat LŽA atgādina, ka katras redakcijas tiesības un pienākums ir neatkarīgi pieņemt lēmumus par satura veidošanu, nepakļaujoties nekādam ārējam spiedienam, ieskaitot citu mediju mediju redakcionālās izvēles.