18/07/2024 19:58
Search

LŽA pauž bažas par LR valdes locekļa izvēli, aicina mainīt procesu

Latvijas Žurnālistu asociācija (LŽA) pauž bažas par Nacionālās Elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) lēmumu Latvijas Radio valdes locekļa satura jautājumos amatā apstiprināt Sanitu Diku-Bokmelderi. LŽA uzskata, ka Dikas-Bokmelderes saikne ar  konkrētu politisku spēku rada risku Latvijas Radio neatkarībai.

LŽA uzskata, ka nevienbalsīgais NEPLP lēmums un dažādās interpretācijas par Padomes tiesībām atzīt konkursu par noslēgušos bez rezultāta apstiprina bažas gan par konkrēto kandidāti, gan par atlases procesa atbilstību sabiedriskā medija būtībai.

“Saikne ar politsku partiju pati par sevi nav diskvalificējošs faktors personāla atlasē, tomēr sabiedriskā medija kontekstā tas rada pamatu bažām, jo valdes loceklim satura jautājumos ir jāstāv redakcionālās neatkarības sardzē – arī no kādreizējiem kolēģiem politikā,“ saka LŽA valdes priekšsēdētāja Rita Ruduša. Viņa piebilst, ka LŽA turpinās atbalstīt Latvijas Radio redakcionālo neatkarību un vēros Latvijas Radio valdes darbību, lai pārliecinātos, ka tās lēmumi ir brīvi no politiskās ietekmes.

LŽA uzsver, ka spēcīgs un neatkarīgs sabiedriskais radio ir neatņemama veselīgas demokrātijas sastāvdaļa un viens no garantiem tās noturībai pret iekšējiem un ārējiem draudiem. Tāpēc tā vadītāju atlase jāīsteno atbilstoši sabiedriskā medija specifikai. LŽA norāda, ka Latvijas Radio valdes locekļu atlases līdzšinējā procesā pietrūcis skaidru kritēriju, kas ir saistīti tieši ar sabiedriskā medija unikālo funkciju, kā arī pietrūcis proaktīvas rīcības piemērotāko kandidātu meklēšanā.

“Matemātiska punktu piešķiršana nodrošina godīgu sacensību, taču pietrūkst konteksta — sabiedriskais radio nav ierindas valsts kapitālsabiedrība, jo tas sniedz pakalpojumu sabiedrībai, no kura kvalitātes atkarīga sabiedrības informētība un drošība,” saka Rita Ruduša.

LŽA aicina turpmāk sabiedrisko mediju vadītāju atlasē formulēt sabiedrisko mediju specifikai atbilstošus papildu kritērijus, kā arī izmantot personāla atlases kompānijas piemērotāko kandidātu uzrunāšanai. Profesionāļu veikta iepriekšēja atlase nodrošinās augstas raudzes kandidātu nonākšanu sarakstā.

Latvijas Žurnālistu asociācijas valde