20/07/2024 09:17
Search

LŽA paziņojums par deputātu nodomu atbrīvot Nacionālo elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomi (NEPLP)

Latvijas Žurnālistu asociācija aicina (LŽA) uzsākt Nacionālo elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) darba sistemātisku izvērtēšanu.

Pēc četru Saeimas frakciju iesnieguma par NEPLP atlaišanu, LŽA bija uzaicinājusi uz tikšanos ar NEPLP locekļiem, sabiedrisko mediju vadību un žurnālistu asociācijas biedriem visu padomes atlaišanu pieprasījušo frakciju vadītājus vai vietniekus. Neviens no politiķiem neuzskatīja par vajadzīgu ierasties un pamatot NEPLP atlaišanas pieprasījumu.

NEPLP ir nozīmīgs posms mediju komunikācijā ar likumdevēju un politisko varu. Nemotivēta vēršanās pret NEPLP izraisa aizdomas par politiķu vēlmi ietekmēt mediju neatkarību.

LŽA uzskata, ka NEPLP saimnieciskās darbības izvērtējums ir Saeimas kompetencē, taču tas jāskata atsevišķi no padomes darbības mediju uzraudzībā visā nozarē. Tādēļ LŽA aicina veidot sabiedrisko komisiju NEPLP darbības kompleksai izvērtēšanai, kurā ir gatava deleģēt savu pārstāvi. LŽA aicina arī citas mediju nozares dalībnieku sabiedriskās organizācijas atbalstīt šo vērtēšanu un piedalīties tajā.

LŽA aicina Saeimas deputātus un valdību uzsākt labojumu izstrādi Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā, lai nodalītu NEPLP atbildību par komercmedijiem, kas padomei rada interešu konfliktu kā sabiedrisko mediju kapitāldaļu turētājai.

LŽA vērsīsies pie EDSO augstās pārstāves mediju brīvības jautājumos un Eiropas Raidorganizāciju apvienības, lūdzot pievērst uzmanību mēģinājumam bez pietiekama pamatojuma un steigā atbrīvot mediju regulatoru. Ar pieprasījumā minētajiem motīviem deputāti neievēro Eiropas Padomes rekomendāciju (2000) 23 par raidorganizāciju sektora regulatoru neatkarību un funkcijām, kā arī rekomendāciju (96) 10 par sabiedrisko mediju neatkarību.

LŽA valde

One Response

  1. Nesen noklausījos raidījumu LTV1 un secināju vienu, ka viss iemesls ir Artusa Kaimiņa vēršanās pret tiem, kas atbalsta sabiedrisko mediju. Manuprāt šeit drīzāk būtu jāvērtē saimas deputātu runas veids sabiedriskajā medijā. Jo šeit deputāts klaji ņirgājas par žurnālistu darbu un raidījuma viesiem kā arī par televīzijas skatītājiem, kas neatbalsta Paša viedokli . Kā deputāts var ko rosināt, ja pats klaji pārkāpj visas normas, ko maksā nodokļu maksātājs. Vai deputāts drīkst uzvesties pāri visām normām un saņemt par to naudu? Ko sabiedrībai labu ir izdarījis deputāts Kaimiņš? Nožēlojami, ka daudzi Kaimiņa pavadiņā, lietā pat neiedziļinoties atbalsta viņa lēmumus. Diemžēl man šī ētera laiks ir vairāk nožēlojams nekā kāds jauniešu izteikts vārds nakts ēterā,Pieci.lv ko starpcitu neteica raidījuma vadītājs. Derētu atcerēties, ka sabiedriskais medijs nav politiķu medijs, bet gan sabiedrības, kur pastāv arī tādi formāti, kas politiķiem var būt nepopulāri. Kāpēc internetā Pats Kaimiņš drīkst apmelot Latvijas radio, konkrēti LRpieci, Kāpēc Uģis Polis drīkst radīt anti reklāmu Latvijas radio vietnē http://www.latvijasradio.info, kuru arī reklamē savos komercmedijos. Vai tas ir normāli? Tas vien liecina, ka kāds politiskais spēks vai ar to saistīts uzņēmums atbalsta šādas rīcības. Es ilgi nepaudu publiski savu viedokli, bet nu jau ir pa tālu. Pirms kāda laika Kaimiņš nebija mierā ar iepriekšējo Latvijas radio vadību, nu tā ir cita, atkal slikti. Vēl tik trūka iedot Kaimiņam sabiedrisko radio vai sabiedrisko pasūtījumu, tad būs tik izglītots medijs. Lūdzu dariet kaut ko, lai šis politiskais tirgus beigtos. Mums ir daudzas lietas, kas deputātiem būtu jārisina, bet nē, Tāds Kaimiņš skraida ar kameru pa saimu, tur saņem naudu un tikai bļaustās. Vai daudzas tādas iestādes, kur tā drīkst darīt un par viņa tik ļoti piesauktajiem nodokļiem. Es neesmu žurnālists, taču viedokli vēlējos izteikt, jo esmu sabiedrības daļa, kam rūp sabiedriskais medijs. Ar cieņu, Edijs.