25/09/2023 00:00

LŽA paziņojums par P.Grestes un citu Al Jazeera žurnālistu notiesāšanu


Latvijas Žurnālistu asociācijas valdes paziņojums

 

Rīgā 2014.gada 25.jūnijā                               

 

Par Al Jazeera žurnālistu notiesāšanu Ēģiptē

Latvijas Žurnālistu asociācija aicina nekavējoties pārskatīt Kairas tiesas spriedumu, ar kuru uz septiņiem gadiem cietumā notiesāts latviešu izcelsmes TV kanāla All Jazera žurnālists, Latvijas un Austrālijas pilsonis Pīters Greste un viņa kolēģi Mohameds Fadels Fami un Bahers Mohameds (uz 7 un 10 gadiem cietumā).

Pīteru Gresti notiesāja par Ēģipti nomelnojošu ziņu izplatīšanu. Grestem nebija iespējas sevi tiesā aizstāvēt, nebija iespējas izmantot juristu palīdzību.

Pīters Greste ir pieredzējis un cienījams žurnālists, viņa darbi ir saņēmuši starptautiskās žurnālistu sabiedrības augstākos novērtējumus. Pīters Greste vienmēr ievērojis žurnālistu profesionālo ētiku un nav to pārkāpis.

Latvijas Žurnālistu asociācija aicina Latvijas Republikas Ārlietu ministriju, citas valsts augstākās amatpersonas enerģiski izmantot savas iespējas un ietekmi starptautiskajās struktūrās, panākot sprieduma pārskatīšanu.

Pītera Grestes un viņu kolēģu notiesāšana Ēgiptē ir šokējošs notikums, kas nedrīkst palikt bez ievērības, jo tas iezīmē biedējošu praksi izmantot tiesu varu, lai vērstos pret profesionāliem žurnālistiem, kas strādā dažādu valstu iekšējo vai ārējo konfliktu zonās. Tādējādi rupji  un bez pamatojuma tiek ierobežota informācijas pieejamība, kas ir daļa no vispārējām cilvēktiesībām.

Latvijas Žurnālistu asociācija aicina Latvijas iedzīvotājus boikotēt Ēģiptes kūrortus un nedoties tūrisma braucienos uz šo valsti, kamēr netiek panākta taisnīga tiesa Pīteram Grestem.

LŽA valdes vārdā

LŽA valdes priekšsēdētāja

Anda Rožukalne