24/02/2024 00:37
Search

LŽA paziņojums par uzbrukumu TV raidījuma “Nekā personīga” filmēšanas grupai

Rīgā, 2016.gada 11.aprīlī

 

Latvijas Žurnālistu asociācija (LŽA) kategoriski nosoda “Spice of Pakistan” piederošās sabiedriskās ēdināšanas iestādes vadītāja un atbalstītāju uzbrukumu TV3 raidījuma “Nekā personīga” filmēšanas grupai. LŽA aicina tiesībsargājošās iestādes incidentu izmeklēt iespējami ātri, vēršoties pret vainīgajiem ar visiem likumā paredzētajiem līdzekļiem, izmantojot ne tikai kriminālprocesa, bet arī administratīvās iespējas sodīt par žurnālistu darba traucēšanu.

 

Uzbrukums “Nekā personīga” filmēšanas grupai notika piektdien, 8.aprīlī, kad žurnālisti kopā ar Pārtikas un veterināro dienestu (PVD) ieradās reidā ēdināšanas iestādē “Pakistānas kebabs” Rīgā, Merķeļa ielā 17 -19. Raidījuma skatītāji bija novērojuši apšaubāmu gaļas piegādi un ziņojuši par to raidījumam, kas savukārt nodeva informāciju PVD un kopā ieradās reidā. Žurnālistu klātbūtni akceptēja gan valsts iestādes, gan sākotnēji ēdināšanas iestādes darbinieki. Taču pēc īpašnieka ierašanās un apjēgas, ka reids beigsies ar sodu, viņš kopā ar atbalstītājiem uzbruka žurnālistiem, cenšoties iegūt safilmēto materiālu un sabojājot filmēšanas tehniku.

 

“Nekā personīga” ir vērsies policijā, lūdzot ierosināt kriminālprocesu par uzbrukumu  žurnālistiem un mantas bojāšanu (sadauzītā kamera), kā arī uzsākt administratīvā pārkāpuma procedūru pēc Administratīvo pārkāpumu kodeksa 201.panta 9.daļas par žurnālista pienākumu izpildes traucēšanu. “Nekā personīga” pārstāvji LŽA apliecinājuši, ka konflikta atrisināšanā policija rīkojusies profesionāli.

 

LŽA atgādina, ka likums „Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem” aizsargā žurnālistu tiesības vākt informāciju jebkurā ar likumu neaizliegtā veidā un žurnālista pienākumu izpildes traucēšana Latvijā ir administratīvs pārkāpums. LŽA aicina policiju izmantot arī Administratīvo pārkāpumu kodeksa dotās iespējas vainīgo sodīšanai.

 

LŽA aicina tiesībsargājošās iestādes izmeklēšanu veikt iespējami ātri un vērsties pret vainīgajiem ar visu likuma bardzību. Asociācija  notikušo uzskata par bīstamu precedentu, kurā izrādīta necieņa ne tikai žurnālistu darbam un lomai Latvijas sabiedrībā, bet arī demonstrēta nepieņemama attieksme pret brīvas preses ideju, kuru mēģināt apturēt vardarbīgā ceļā.

LŽA valdes vārdā

Valdes priekšsēdētāja S.Jemberga