20/07/2024 10:40
Search

LŽA valde aicina prezidentu uz atklātu sarunu ar žurnālistiem un sabiedrību

Prezidenta Andra Bērziņa atteikums piedalīties intervijā Latvijas Radio raidījumā “Krustpunktā” spilgti demonstrē valsts augstākās amatpersonas negatīvo, stīvi birokrātisko  attieksmi pret sabiedriskā medija auditoriju jeb visu Latvijas sabiedrību. Latvijas Žurnālistu asociācija (LŽA) šādu rīcību uzskata par valsts pirmajai personai neatbilstošu un nepiedienīgu. Kā atzīst mediju profesionāļi, diemžēl, līdzīgu attieksmi nereti demonstrē arī citas augstas amatpersonas un Saeimas deputāti.

Valsts prezidenta atteikums, kas saistīts ar izvairīšanos no sarunas ar it kā „neērtiem” žurnālistiem, liecina ne tikai par vēlēšanos pilnībā kontrolēt komunikāciju un bailēm no atklātas diskusijas, bet arī par demokrātijas izpratnes degradāciju. Valsts prezidents pārstāv visus Latvijas iedzīvotājus, arī tos, kuru intereses atspoguļo žurnālisti, no kuriem viņš vai viņa padomnieki „nobijušies”. Prezidenta pienākums ir sarunāties ar visām sabiedrības grupām, kurām viņš kalpo. Viņam ir jāatbild, pat ja komunikācijas padomnieki ar pārspīlētu centību un mērķi nepieļaut prezidentam „nekomfortablas” situācijas radio studijā, rekomendē klusēt.

Žurnālistu, mediju un to formātu iedalīšana vēlamajos un nevēlamajos, izdevīgajos un neizdevīgajos liecina par amatpersonu vēlmi nevis pamatot lēmumus un viedokļus, nevis skaidrot uzskatus un piedalīties atklātās diskusijās, bet par gļēvu slēpšanos, izvairīšanos no savas atbildības. Šāda prakse padara mediju saturu vienveidīgu un mazsvarīgu, jo tajā dominē amatpersonām un politiķiem vēlami vēstījumi, kas tiek profesionāli veidoti un izplatīti, bet nereti ir vienpusīgi, jo netiek argumentēti. Ja valsts amatpersonas un deputāti ar dažādiem aizbildinājumiem izvairās no savas rīcības un viedokļu skaidrošanas, tas samazina sabiedrības iespējas izvērtēt notikumus, padara politiku bezatbildīgu, noplicina viedokļu daudzveidību un samazina demokrātijas kvalitāti Latvijā.

LŽA valde aicina Valsts prezidentu Andri Bērziņu piedalīties 24.februāra diskusijā LR1, bet Latvijas žurnālistus atklāti runāt par visiem gadījumiem, kad dažāda līmeņa amatpersonas un deputāti bezatbildīgi atsākās no komunikācijas ar sabiedrību.

 

LŽA valdes vārdā

LŽA Valdes priekšsēdētāja

Anda Rožukalne

Rīgā, 2015.gada 21.februārī