17/06/2024 01:51
Search

LŽA valdes paziņojums par Iecavas domes rīcību, mēģinot iebiedēt reģionālo laikrakstu “Bauskas Dzīve”

Rīgā, 2016.gada 21.martā

Laikraksts “Bauskas Dzīve” ar Latvijas Žurnālistu asociācijas (LŽA) atbalstu gatavojas vērsties ar prasību administratīvajā tiesā, lūdzot izbeigt Iecavas domes rīcību, izdodot pašvaldības laikrakstu, kas, pretēji likumam, informē ne tikai par saistošajiem noteikumiem vai sabiedriskajām apspriešanām, bet publicē žurnālistiku atgādinošus materiālus.

 

Laikraksts “Bauskas Dzīve” uzskata, ka tā nav pašvaldības funkcija un vēlas taisnību panākt tiesā. Laikrakstu atbalsta LŽA. Redzot, cik neproduktīvi notiek risinājuma meklējumi šim nolūkam izveidotajā Kultūras ministrijas darba grupā, LŽA uzskata tiesu par ātrāko līdzekli situācijas noregulējumam. 

 

LŽA uzskata, ka  pašvaldību prakse dibināt savus informatīvos izdevumus, kuri izliekas par neatkarīgiem plašsaziņas līdzekļiem, bet kurus apmaksā pašvaldības, tajos strādā pašvaldības sabiedrisko attiecību speciālisti un nereti to redkolēģijās ir pašvaldības amatpersonas, grauj gan neatkarīgu mediju ekonomisko pamatu, gan kropļo sabiedrības izpratni par neatkarīgu mediju lomu vietvaras uzraudzībā. 

 

Taču pēc “Bauskas Dzīves” uzsāktajām pirmstiesas darbībām – aprēķina, cik lielus zaudējumus ir radījusi pašvaldības nelikumīgā rīcība, Iecavas novada domes priekšsēdētājs Jānis Pelsis paziņojis par vēršanos Valsts policijā, lūdzot vērtēt, vai  “Bauskas Dzīves” iesniegums pašvaldībai kvalificējams kā izspiešana.

 

LŽA to uzskata par nepieļaujamu rīcību, mēģinot iebiedēt vietējo laikrakstu un nelietderīgi tērējot gan pašvaldības, gan Valsts policijas resursus. 

 

LŽA Iecavas pašvaldības vadītājam atgādina, ka Krimināllikuma 298.pants paredz kriminālatbildību par apzināti nepatiesu ziņu sniegšanu ar mērķi ierosināt kriminālprocesu.

 

LŽA uzskata, ka Iecavas pašvaldības vadītājs apzināti cenšas kavēt laikraksta “Bauskas Dzīve” tiesības uz savu interešu aizstāvēšanu tiesā, ko garantē Latvijas Republikas Satversme.

 

Ņemot vērā, ka Iecavas novada domes vadība demonstrē fundamentālus demokrātijas un sabiedrības pamattiesību zināšanu trūkumus, LŽA aicina vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru vērtēt Iecavas novada domes priekšsēdētāja Jāņa Pelša atbilstību amatam.

 

LŽA valdes vārdā,

 

valdes priekšsēdētāja Sanita Jemberga

 

Kopijas:

Iekšlietu ministram Rihardam Kozlovskim

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Kasparam Gerhardam