03/10/2023 00:23

LŽA valdes paziņojums par kriminālprocesu pret “Aizliegtā paņēmiena” žurnālisti


Latvijas Žurnālistu asociācijas (LŽA) valde uzskata par demokrātiskai sabiedrībai nepieņemamu un nosoda Latvijas tiesībsargājošo iestāžu rīcību, ierosinot kriminālprocesu un izvēršot plašas procesuālās darbības pret Latvijas Televīzijas raidījuma “Aizliegtais paņēmiens” žurnālisti Sanitu Miķelsoni.

Saskaņā ar Latvijas Televīzijas sniegto informāciju, S.Miķelsone sava darba devēja uzdevumā bija sākusi veikt žurnālistikas eksperimentu, lai noskaidrotu, pēc kādiem principiem Ordeņu kapituls piešķir Triju Zvaigžņu ordeņus. Ordeņu kapitula vārdā žurnāliste bija sazinājusies ar pašvaldībām un iesniegusi kapitulam konkrētu kandidātu vārdus ar personas kodiem (kā to prasa procedūra). Pēc Valsts prezidenta kancelejas iesnieguma, 2015.gada septembrī pret S.Miķelsoni Valsts policijā ierosināts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 145.panta par nelikumīgām darbībām ar fiziskās personas datiem, ja ar to nodarīts būtisks kaitējums. Kriminālprocesa ietvaros tiesa sankcionējusi žurnālistes telefonsarunu noklausīšanās un ieguvusi visu viņas zvanu sarakstu. 2016.gada vasarā krimināllieta izbeigta, jo noziedzīgs nodarījums nav konstatēts.

LŽA valde uzskata, ka visas minētās procesuālās darbības, ko veica policija, uzraudzīja prokuratūra un sankcionēja tiesa, ir konkrētajai situācijai nesamērīgas un atkārtoti apliecina, ka Latvijas tiesībsargājošajās iestādēs trūkst izpratnes par žurnālista lomu demokrātiskā sabiedrībā. Šādi vēršoties pret S.Miķelsoni, ir tikusi apdraudēta viņas profesionālā darbība un pārkāpts viens no būtiskākajiem mediju darbības principiem, ko sargā likums, proti, žurnālistu avotu konfidencialitāte un aizsardzība. Ja žurnālistiem un viņu avotiem Latvijā nākas rēķināties ar represīvu varas iestāžu reakciju, var tikt ierobežota sabiedrībai būtiskas informācijas nonākšana atklātībā citos gadījumos.

LŽA valde aicina Valsts prezidenta kanceleju, tā bijušo vadītāju Aleksandru Bimbiruli, Valsts policiju, prokuratūru un Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesu publiski skaidrot, kāpēc notikušā apstākļu noskaidrošanai pret žurnālisti notika tik radikāla vēršanās, tika sāktas kriminālprocesuālās darbības un noklausītas telefonsarunas, zinot, ka viņa pildīja sava darba devēja doto uzdevumu.

 

LŽA valde

15.11.2016.