Mediju organizācijas, kurām vērts pievērst uzmanību
International federation of Journalists (IFJ) – https://www.ifj.org/ – Starptautiskā žurnālistu federācija. Pasaules lielākā žurnālistu organizācija, kas pārstāv žurnālistus no vismaz 140 valstīm, arī Latvijas (gan Latvijas Žurnālistu asociāciju (LŽA), gan Latvijas Žurnālistu savienību (LŽS)). Organizācija pārstāv arī žurnālistu arodbiedrības, tādējādi viens no tās uzdevumiem ir cīnīties arī par godīgu žurnālistu atalgojumu un darba apstākļiem. Organizācija arī aizstāv preses brīvību un plurālismu. IFJ ir arī starptautisks drošības fonds, kas atbalsta žurnālistus, kas piedzīvojuši vardarbību, draudus vai viņiem nepieciešama medicīniskā palīdzība. IFJ organizē arī sociālās akcijas, piemēram, Ukrainas žurnālistu atbalstam, pret žurnālistu troļļošanu digitālajā vidē, par Džuliana Asānža atbrīvošanu, utml. Katru gadu IFJ publicē ziņojumu par pasaulē nogalinātajiem žurnālistiem. Jaunākais apskats publicēts nupat, februārī. https://www.ifj.org/media-centre/news/detail/category/end-impunity-2022/article/ifj-publishes-32nd-annual-report-on-journalists-and-media-staff-killed-in-2022.html
European Federation of Journalists (EFJ) – https://europeanjournalists.org/ – Eiropas žurnālistu federācija ir Starptautiskās žurnālistu federācijas atzars. Arī šī organizācija lielākoties pārstāv žurnālistus kā arodbiedrība, vienlaikus arī iestājas par pārējām mediju brīvībām. EFJ ir lielākā žurnālistu organizācija Eiropā, pārstāvot 44 valstis. No Latvijas tās dalībnieki ir gan LŽA, gan LŽS. Aizvadītajos gados EFJ bija izveidojis arī grantus medijiem, lai sekmīgāk atgūtos no Covid radītajām sekām.
European Centre for Press and Media Freedom (ECPMF) – https://www.ecpmf.eu/ – nevalstiska organizācija, kuras galvenais finansētājs gan ir Eiropas Komisija. Organizācijai ir 39 biedri, starp kuriem ir dažādas preses brīvības organizācijas, akadēmiķi, arodbiedrības utml. Centrs atbalsta žurnālistus no valstīm, kur tie ir apdraudēti. Viens no projektiem, ko šis centrs veido ir Media Freedom Rapid Response projekts https://www.mfrr.eu/. Tās dalībnieki ir lielākās Eiropas žurnālistu organizācijas. Tiek organizēti arī vebināri par uzbrukumiem žurnālistiem gan klātienē, gan tīmeklī, žurnālistu, piem. īpaši sieviešu drošību, kā arī cita veida nepieciešamo aizsardzību, lai mediji varētu pildīt savu darbu. Iepriekšējos vebinārus var apskatīt te https://www.mfrr.eu/mfrr-in-focus/ . Organizācija piedāvā arī podkāstu un vēstkopu.
European Publishers council – https://www.epceurope.eu/ – organizācija, kas pārstāv augsta līmeņa mediju grupu vadītājus TV, radio, preses, grāmatizdevēju un citos uzņēmumos. Padome strādā ar viedokļu līderiem un likumdevējiem par autortiesību, reklāmas ieņēmumu, licencēšanas jautājumiem.
European Broadcasting Union (EBU) – https://www.ebu.ch/home – pasaulē lielākā sabiedrisko mediju apvienība, kas pārstāv 56 valstis un vēl virkne sadarbības partneri, kas raida vairāk nekā 150 valodās. No Latvijas šajā organizācijā darbojas gan Latvijas Radio, gan Latvijas Televīzija. Organizācijas galvenais mērķis ir nodrošināt ilgtspējīgu nākotni sabiedriskajiem medijiem, kā arī tas kalpo kā sadarbības centrs starp šīm organizācijām. Virkne žurnālistu arī darbojās konkrētās tematiskajās darba grupās, kas ļauj gan mācīties citu valstu pieredzi un dalīties ar savējo, gan arī ietekmēt organizācijas lēmumus konkrētajās jomās.
International Press Institute (IPI) – https://ipi.media/ – pārstāv žurnālistus no aptuveni 100 pasaules valstīm. Organizācijas galvenais mērķis ir aizstāvēt mediju brīvību, bet, pārstāvot žurnālistus, tās mērķis ir arī radīt kvalitatīvu un neatkarīgu žurnālistiku. Šī organizācija gan izsaka savu vērtējumu par nozarē notiekošo, gan arī organizē mācības, kampaņas un kopienas, lai sasniegtu savus mērķus. Ik gadu IPI pasniedz arī apbalvojumus dažādās jomās.
IESPĒJA! – https://ipi.media/innovation/media-blend-hackathon/ – līdz 17.martam pieteikties hakatonam, lai attīstītu savu medija inovācijas ideju. Labākie varēs to turpināt attīstīt organizācijas piedāvātā inkubatorā. IPI arī organizē ikgadējas konferences (skat. kalendāru).
Association of commercial television in Europe (ACTE) – https://www.acte.be/ – komercraidsabiedrību un VOD pakalpojumu sniedzēju pakalpojumu asociācija. Tā aizstāv biedru intereses ES likumdošanas un regulēšanas jautājumos. Latvijas Raidorganizāciju asociācija ir tās biedri. Organizācijas mērķis ir arī palielināt to biedru organizāciju finansiālo izaugsmi, lai varētu turpināt ražot labu televīzijas saturu.
The International News Media Association (INMA) – https://www.inma.org/ – Starptautiskā ziņu mediju asociācija. Organizācijas mērķis ir palielināt mediju auditoriju, ienākumus un zīmola vērtību. Asociācijā pārstāvēti gandrīz 900 mediju uzņēmumi no vairāk nekā 70 valstīm. Organizācija nodrošina apmācības, konferences un publikācijas, lai mediju organizācijas laikus varētu identificēt jaunus biznesa modeļus un iespējas, kā arī dalīties praksē.
Reporters without borders (RSF) https://rsf.org/en – aizstāv mediju daudzveidību un brīvību. Nepārstāv konkrētus uzņēmumus un nedarbojas kā arodbiedrība. Tai ir 134 korespondenti visā pasaulē, kuru vadības centrs atrodas Parīzē, Francijā. No Latvijas šajā organizācijā darbojas Anastasija Tetarenko-Supe. Visatpazīstamākā organizācijas darbība ir tās ikgadējais Preses brīvības indekss https://rsf.org/en/index . Pēdējā laikā organizācija redzamāka ar tās pozīciju TV Rain lietā.
Investigative Reporters and editors (IRE) – https://www.ire.org/
– starptautiska žurnālistu organizācija, kuras galvenais mērķis ir uzlabot pētnieciskās žurnālistikas kvalitāti. Organizācijai var pievienoties par aptuveni 70$ biedru naudu, kas ļauj gada laikā par nelielu dalības maksu apmeklēt kursu un konferences gan par pētniecisko žurnālistiku, gan datu žurnālistikas pieredzi (skat.kalendāru). Pārsvarā specializējas uz ASV medijiem un notikumi notiek tur.

