18/07/2024 19:55
Search

Uzbrukts LŽA biedram Leonīdam Jākobsonam

Latvijas Žurnālistu asociācija (LŽA) asi nosoda uzbrukumu interneta portāla kompromat.lv žurnālistam un LŽA biedram Leonīdam Jākobsonam, un uzskata notikušo par nepieņemamu demokrātiskā valstī.

Leonīdam Jākobsonam uzbruka 2012.gada 29.martā vakarā pie savas dzīvesvietas Rīgā, Čaka ielā. Pēc LŽA rīcībā esošās informācijas žurnālista stāvoklis ir stabils.

Latvijas Žurnālistu asociācija atgādina, ka pēdējo gadu laikā saistībā ar vairāku plašsaziņas līdzekļu īpašnieku maiņu, kratīšanām žurnālistu dzīvesvietās, tai skaitā arī Leonīda Jākobsona mājās pērn decembrī, Latvijas novērtējums dažādu organizāciju veidotajos Preses brīvības indeksos ir krietni krities. Sašautā žurnālista Jākobsona dzīvesvietā policija 2011.gadā veica kratīšanu saistībā ar Rīgas mēra Nila Ušakova nozagto epastu publiskošanu kompromat.lv. Kratīšanas laikā Jākobsons arī tika aizturēts, radot jautājumus, cik pamatoti tika piemērots šāds drošības līdzeklis.

Tomēr līdz šim nebija apdraudēta žurnālistu dzīvība un veselība. Uzbrukums Leonīdam Jākobsonam liek bažīties, ka  ir šķērsota trauslā robežšķirtne, kas atšķir demokrātiskas valstis ar brīvu presi no nedemokrātiskām valstīm ar daļēji ierobežotu vai ierobežotu presi.

Latvijas Žurnālistu asociācija atzīst, ka Leonīda Jākobsona darbības metodes reizēm ir bijušas diezgan diskutablas, taču atgādina, ka, saskaņā ar likumu «Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem» personām, kuras uzskata, ka viņu gods un cieņa ir aizskarti, ir tiesības prasīt gandarījumu likumā noteiktā kārtībā.

Latvijas Žurnālistu asociācija aicina tiesībsargājošās iestādes nekavējoties un ar vislielāko rūpību izmeklēt uzbrukumu Leonīdam Jākobsonam, kā prioritāru izvērtējot versiju, vai uzbrukums saistīts ar žurnālista profesionālo darbību.

Latvijas Žurnālistu asociācijas valde